Niekedy je asi lepšie o odškodnenie ZSSK nežiadať

Autor: Peter Verešpej | 22.2.2014 o 13:57 | (upravené 22.2.2014 o 14:22) Karma článku: 9,35 | Prečítané:  1425x

Pred cca mesiacom som cestoval  vlakom z Budapešti domov do Prešova. Teda, do Košíc, lebo ďalej to nešlo. Ale to je už iný príbeh.

 

Do Košíc som pricestoval „vďaka" problémom na trati s presne 100 minútovým meškaním. Namiesto príchodu 21.58 to bolo 23:38. Skrátim to, napálený som zmeškal posledný prípoj do Prešova, ďalší šiel o 4:18 ráno a tak som si mohol vyzdvihnúť akurát tak reklamačný dotazník v osobnej pokladnici.

Doma som to dôkladne vyplnil, skontroloval a nadával si, že som zabudol od taxikára, čo ma viezol do Prešova, zobrať doklad o úhrade. Lebo aj to mi teoreticky mohli preplatiť.

Po pár dňoch som odovzdal v osobnej pokladnici, vypísal číslo účtu a myslel si, že nejaké euro snáď príde.

Márne.

Prišiel akurát tak včera doporučený list od ZSSK. Situácia ich síce mrzí a ospravedlňujú sa mi, ale nič mi vlastne neprináleží a odškodnený nebudem. Hovorím si, no dobre, možno to je ako kedysi, že vlak musí meškať 120 minút a viac a ja skrátka nie som v tolerancii.

Ale nie, omyl vážení. Ďalej si čítam, pekný doporučený list za 1,10 eur, kde sa dozvedám: práva cestujúcich riadi EÚ nejakým svojim nariadením pod číslom XYXY. Z toho vyplýva, že ak môj vlak mešká nad 60 minút, mám nárok na 25% sumy späť, ak viac ako 120 minút tak 50% a pod. Tu by to bolo ešte v poriadku, ale:

Minimálna suma cestovného pri meškaní 60 minút a viac je 16 eur za jednosmernú cestu. Pri meškaní 120 a viac je to 8 eur.

Vo Vašom prípade je cena medzi. cestovného lístka za jednosmernú cestu 10 eur, z ktorej po uplatnení 25% odškodnenia vznikla čiastka nižšia ako 4 eurá, pod ktorú sa náhrady neuhrádzajú. (citované)

A tu máme všetky tie ALE, tu je presne ten Absurdistan. Chápem, mal som nárok na 2,5 eur odškodného, ktoré ma z ničoho a nikam nevytrhnú.

Áno, môj lístok stál dokopy 20 eur (teda jednosmerný 10), lebo je to skrátka výhodné. Keďže, podľa geniálneho cenníka ZSSK a ich partnerov stojí jedna cesta z Košíc do Budapešti 28 eur!!! Aha, asi som si mal kúpiť to, správať sa totálne neekonomicky a čakať meškanie môjho vlaku a to, že mi vrátia mojich úžasných 7 eur?!

Pozeral som si spätne prepravný poriadok a informácie o minimálnej výške cestovného, ktorá bude zarátaná do odškodnenia, som nenašiel.

Počas vyplňovania reklamačného formulára som tam uviedol svoj telefón a email. Myslím, že túto informáciu mi stačilo zaslať elektronicky a vôbec si to nevyžadovalo doporučený list, ktorý šiel z Košíc do Prešova.

Viem, že tú platia normy, pravidlá a lehoty, ale niekedy sú všetky tieto smernice prešpekulované, majú niekoľko pre a proti a ale a pritom by úplne normálne stačilo hneď na začiatku povedať, že nemáte nárok.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?