Bol som vo Švédsku

Autor: Peter Verešpej | 1.2.2014 o 19:23 | (upravené 1.2.2014 o 20:19) Karma článku: 12,02 | Prečítané:  2708x

Pred pár dňami som sa vrátil z 5 dňového výletu vo Švédsku. Tu ponúkam pár postrehov o krajine, ľuďoch, zvyklostiach a odlišnostiach.

Počas výletu sme v trojici (dvaja muži a jedna žena)  prešli autom cca 2200 km. Auto sme mali požičané zo známej európskej siete požičovní. Nafta a vlastne aj benzín stoja cca rovnako ako na Slovensku. Väčšina čerpacích staníc v mestách je samoobslužná – platí sa takmer výhradne kartami, na diaľniciach je zase na pumpách kopec kaviarní, rýchlych občerstvení a pod. Skrátka klasika ako inde v Európe.

 

Dokopy sme sa zastavili v 4 mestách. Štokholm, Jönköping, Huskvarna (nie chyba, oni to tak píšu) a Göteborg.

Švédska príroda pôsobí panensky. Diaľnice sú vedené v hustých lesoch, kde vidieť iba občas nejaké typické červené domy, príznačné pre švédsku architektúru. Cesta pôsobivo a jednoducho splýva s krajinou, na pohľad ju neruší a nerozbíja. Za celý 5 dňový pobyt sme na ceste neuviazli v žiadnej zápche. Ani na kruhových objazdoch či semaforoch. Ani v špičke, ani mimo nej. Jednoducho, ak sa skrátka chce premyslieť dopravný systém, tak to ide.

Keď som vystupoval z lietadla, myslel som si, že uvidím nudných a odmeraných, ba zamračených Severanov. Umelo som si dal predsudok, ktorý sa mi počas výletu automaticky rozplynul. Ľudia pôsobili pokojne, relatívne usmievavo (berme do úvahy zimu a absenciu Slnka) a prívetivo. Nikto sa nikam neponáhľal, ľudia po sebe nezízali a neskúmali sa. Samozrejmosťou, teda pre túto časť Európy a sveta bola angličtina, kde aj ľudia vo vysoko pokročilom veku dokázali odpovedať na otázky turistov pochopiteľnou angličtinou. O mladšej a strednej generácii ani nehovoriac.

Mestá sú pekné, zaujímavé a človek by tam vedel pokojne stráviť aj týždeň. Na to sme nemali čas a o tom vlastne nie je ani tento text. Turistov si každé mesto váži, propagačných a informačných textov je dosť, samozrejmosťou sú cudzie jazyky. Časť múzeí, teda najmä v Göteborgu, bola zdarma pre všetkých mladých do 25 rokov. Bez ohľadu na školu či nevyhnutný doklad o štúdiu. A to je pri cenách vstupeniek od 5 eur je celkom vhodný bonus. Občas len vadilo, že sme v klasickom múzeu (nie rezervácia, národný park či skanzen) počuli, že majú mimo sezónu a boli sme tak ukrátení o pekný zážitok. Tak to tam zjavne chodí. Naopak, v národnom parku Store Mosse, nám v akomsi observatóriu dali zdarma kávu, teplé papuče a neobmedzený výhľad na močiare z ďalekohľadov.

 

Švédsko a Švédi pôsobia ako zohratý športový team. Krajina si váži ľudí a naopak. V uliciach je poriadok, cesty aj chodníky sú čisté a posypané skôr, ako si na to stihnete spomenúť. Ľudia separujú a to nie je len fráza z letáku Strany zelených v akejkoľvek krajine. Odpad sa triedi v reštauráciách, obchodných centrách, v ubytovniach pre študentov, na benzínových pumpách aj na železničných staniciach. Pre starých aj mladých to pôsobí prirodzene, majú to vštiepené a zakorenené.

Za sklenenú fľašu nedostane vo Švédsku vo výkupe fliaš nič. Za PET fľašu a plechovku je to minimálne 15 centov. Trošku iný prístup k ekológii, nemyslíte?

Progres dorazil aj do švédskych kostolov. Ťažké drevené dvere nemusia návštevníci tlačiť sami, pomôže im v tom tlačidlo pri vchode, ktoré dvere otvorí za vás. Ak chcete prispieť na obnovu kostola či venovať iný dar cirkvi, nech sa páči, máte tu na výber 10 možností a k tomu platbu kartou.

Vlastne, tá platba kartou. Od benzínovej pumpy asi až po toaletu v nákupnom centre. Platiť sa dá skrátka všade, nikto na vás nepozerá a neodporúča, aby ste malé sumy platili v hotovosti: lebo majú za to vyššie poplatky a pod. Skrátka, za celý pobyt som použil papierové peniaze raz. Aj to eurá a aj to v nákupnej zóne v Štokholme, kde mi už vydali švédske koruny.

Teraz teda k cenám. Švédske platy, daňový systém a to všetko musia byť prirodzene iná liga. Parkovanie stojí minimálne 2-3 eurá na hodinu. Benzín som už spomínal. Vlakom či autobusom radšej našinec cestovať nemá, lebo to stojí ako 2 cesty IC vlakom z BA do KE. Ale zároveň tie vlaky aj adekvátne vyzerajú. Pizza stojí 11-12 eur, plechovka alebo fľaša vody cca 2-3 eurá. Ľudia sú zvyknutí zjavne nakupovať vo veľkom množstve a lacnejších obchodoch. Alebo ceny neriešia a dovolia si to, čo v danej chvíli chcú.

Ceny v reštauráciách majú aj svoje výhody. V cene hlavného chodu máte väčšinou voľný prístup ku káve a čaju, sóde, miešanému šalátu či dokonca polievke. A to sa už po zrátaní výdavkov celkom hodí.

Švédsko je príkladom krajiny, kde si človek myslí, keď je tam krátku dobu, že všetko funguje. Opomenie všetky jej prítomné aj minulé problémy a sústredí sa iba na prítomnosť a ponúkaný pohľad pre zvedavého turistu. Krajina má úchvatnú prírodu, potenciál a očividne aj ľudí, ktorým na nej záleží a nehanbia sa ju rozvíjať. Keď človek stojí na letisku, čaká na let do niekedy trýznivej reality, uvažuje nad tým, ako je to všetko možné, že iba tisíc kilometrov od nás je úplne iný svet.

Ďakujem skvelému sprievodcovi, vodičovi a animátorovi nášho výletu Janovi. A spoločne ďakujeme za spoločnosť kamarátke Karine.

Riksdag.JPGTrolovia.JPGLos.JPGStoreMosse.JPGGoteborg.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?