Prešovská radnica "pomáha" invalidným občanom ...

Autor: Peter Verešpej | 25.7.2013 o 14:34 | (upravené 25.7.2013 o 17:25) Karma článku: 17,54 | Prečítané:  4689x

To, že som občan so ZŤP mi najbližších pár rokov nikto nevezme. Ani to, koľko úsilia, nervov, vysvetľovaní a nechápavých pohľadov treba na to, aby preukaz človek získal legálnym a zákonným spôsobom v lehotách, určených štátom a nie nejakou vyššou mocou.

Ale tentokrát o inom. Preukaz teda vlastním, aj so sprievodcom. Taký červený pásik, ak by niekto nevedel, čo takýto preukaz symbolizuje. Som študentom denného štúdia zahraničnej VŠ, na Slovensku som dvakrát ročne. Mám 21 rokov a pre väčšinu úradov som zaopatrený poberateľ invalidného dôchodku, s invaliditou DO 70%. To znamená, že od 18 roku života sa vo všetkom posudzujem sám, nie s rodičmi, prarodičmi, strýkami a tetami. To znamená,že aj v príjmovej oblasti, ktorej sa tento blog týka.

Trvalý pobyt mám na území mesta Prešov, kde aj trávim väčšinu týchto prázdnin. Mesto Prešov a jeho dopravný podnik zriadili kedysi dávno pre svojich občanov čipové karty. Také červené, s vašou fotkou sú pre občanov s preukazom ZŤP. Za sumu 12 eur ročne, alebo 1 euro mesačne si môžete kartu dobíjať. Ale...

Každoročne sa musíte preukázať dokladom o príjme, ktorý nesmie presiahnúť hranicu 300 eur. Ak máte, čo i len o cent viac, nárok na zľavu strácate. Okrem toho, aby byrokracie nebolo v tejto krajine málo, tak musíte mať aj tlačivo či potvrdenie z mestského úradu. No, to si povedzme rovno: skrátka papiere.

Dnes som si chcel kartu dobiť, už len do konca augusta, veď v septembri už odchádzam. Prišiel som do predajne, predostrel výšku dôchodku, ZŤP preukaz a čipovú kartu. Pani ma slušne poslala na úrad, s tým, že po novom to trvá 3 týždne. Kedysi, teda konkrétne v r. 2012 to trvalo 15 minút.

Na úrade, mi už iba informatívne povedali, že: posudzujem sa ako študent, NEzaopatrená osoba a preto je potrebné doložiť kópiu môjho preukazu, výmer dôchodku, zdokladovať príjem matky a ešte aj vypísať niekoľkostranovú žiadosť. Trvá to 30 dní. Čiže mesiac a to ja budem jednou nohou v zahraničí.

Vravieť som si radšej nevravel nič, poďakoval, stiahol chvost a odišiel. Pre prešovskú radnicu som NEzaopatrená osoba. Pre iné úrady a inštitúcie, verejné aj súkromné, som ZAopatrená osoba. Na 1 eurovú službu, na 1 mesiac, keď môj postih, bohužiaľ bije 21 rokov do očí potrebujem 5 či 6 tlačív a 1 mesiac čakania. Minimálne mi to príde ako čakanie na Godota.

Byrokracia valcuje mestá, krajiny a kontinenty. O tom sa presviedčam takmer každý deň. Neviem, ale Prešov touto nelogickou službou, či rozhodnutím svojich poslancov v zastupiteľstve, pomohol svojim občanom, ktorí sa ako postihnutí netvária, ale naozaj sú. Neviem, či ide o to, aby sa mi skontrolovalo, či nemám o 0,01 eur mesačne viac ako je limit a či to musí trvať až 30 dní, kým dostanem odpoveď. Neviem, či by pani v predajni dopravného podniku nedokázala operatívne prezrieť moje doklady tiež. Ale, čo už, zvykol som si.

Je to len ďalšia časť mozaiky, ktorú vám vybavovanie dokladov a potvrdení pre postihnutých urobí. Iba sa to naviaže k hodinám spomienok na úradoch, kde ste museli hovoriť koľkokrát vás operovali a ako vás to bolelo. A tak. Ale to je iný príbeh.

Neviem, milé mesto Prešov, ale od 25. júla, jeden z tvojich ZŤP občanov začal chodiť pešo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?