Kaščák a Pohoda prerástli hranice Slovenska

Autor: Peter Verešpej | 15.7.2013 o 18:00 | (upravené 15.7.2013 o 18:40) Karma článku: 10,08 | Prečítané:  610x

Stop. Toto nebude text bla bla bla bolo to super. Stop. Toto nebude text bla bla bla bolo to zlé. Toto nie je ani promo, ani kritika. Toto možno ani tak nie text o Pohode a Michalovi Kaščákovi ako šéfovi organizátorov. Toto je asi tak trochu aj o Slovákoch, Slovensku a miestnej mentalite.

Na Pohode som bol. Tento rok. Prvýkrát, mám 21 a nie som ufrfľaný chlapec, čo sa ide na festival zhúliť, opiť a degradovať. Zrejme ako mnohí ďalší, čo tam boli a nešlo im o to tiež. Šiel som tam, na 2. pokus, za hudbou, literatúrou, diskusiami a atmosférou. Nešiel som tam, aby som si dal čiarku, že bol som na Pohode a bolo to super. Nebol som tam preto, že sa to v "kruhoch" jemne nie desmodovskej mládeže teraz celkom nosí.

Nie som hipster, nemám instagram, ani facebook (už) a nebol som tam preto, aby som si zvýšil kredit v očiach tých, čo Pohodu berú vážne. Pohoda, ako jedno z mála podujatí, prerástlo hranice Slovenska. Hodilo by sa, že jediné podujatie, ale to je až príliš tvrdé, ak je človek aspoň trochu optimista.

Zaoberať sa tým, kto koho poznal, kto bol lepší, horší je zbytočné. Interpretov a učinkujúcich boli stovky, takže by to ani nemalo cenu. Každý má svoje "želiezka v ohni", na koho sa teší a tak. Takže pestrosťou a možnosťami výberu festival nemá konkurenciu. Na Slovensku určite nie.

O tom, že je festival o politike, nech si hovorí kto chce a čo chce. Ľudia chodia na každú aktivitu alebo vystúpenie dobrovoľne. Dobrovoľne z nej, neho môžu aj odísť. Politika som videl, jedného, a to konkrétne české knieža. Stál pár metrov od lietarárneho stanu. To je tak všetko, neprišiel som politikov na Pohodu hľadať.

Pohoda nie je nehygienické miesto s katastrofálnymi podmienkami. Ak cestujem na akciu, ktorá je open air, rátam s tým, že to nebude 3,4,5 hviezdičkový hotel. Tak sa aj správam a v rámci nerušenie si pohody na Pohode sa tomu vyhýbam aj v myšlienkach. Aj pri prenosných WC bolo vidieť, že na slovenské pomery, sa ľudia snažili a čistili a čistili. A dalo sa to vydržať.

To, že na Pohode nehrajú kapely ako IMT Smile či netrasie sebou Justin Bieber so Selenou Gomez je len dobre. Festival si razí svoju cestu. Dobú cestu, ktorá sa snaží prinášať Slovákom hudbu - hudbu tradičnú, aj netradičnú. Nie však tuctovú. Niektorých dokonca Pohoda vychováva a učí. Počúvať. Hudbu, básne, texty ... Pohoda nenúti a nekáže. Ak sa vám nič nepáči, v danom ročníku, tak proste nejdete. Nikto vás nenúti. Je to váš čas, vaše peniaze a vaše rozhodnutie.

Čítal som si po ceste domov o mediálnej masáži médií a nevôli diskutérov. Neviem, či vieme na prstoch jednej či dvoch rúk zrátať multižánrové podujatia ako je Pohoda na Slovensku, ktoré by robili Slováci. Ja také nájsť neviem, možno som sprostý a mám malý prehľad, ale nejako tak mi to výchadza. Väčšina informáci, článkov o účinkujúcich je aj preto, že ak nie na Slovensku, tak vo svojej krajine, v Európe alebo vo svete sú to hviezdy. Buď vo svojom žánre, či aj globálne. Skrátka, Pohoda v tomto rozhraní prerástla hranice Slovenska.

Nebudem písať o Yorkovi a Cavovi. Boli dobrí. To stačí. V slove dobrí je toho oveľa viac, ako by sa mohlo a malo zdať. Pohoda totiž začala na Slovensko ťahať ľudí, ktorí tak či tak, znamenajú v hudbe strašne veľa.

Pohoda má jednu zvláštnu, až tuctovú, ale o to pravdivejšiu vlastnosť. Od vstupu do areálu, až do odchodu sa cítite v pohode. Pretože ste na Pohode, a či si to chcete, či nechcete priznať - organizátorom ide o to, aby ste sa tak cítili. A oni svoje zámer dotiahli do dokonalosti.

Pohoda sa Slovensku vymyká. Vymyká sa vnímaniu ľudí. Aj ich chápaniu. Každý ju berie po svojom, ale jedno je isté: Kaščák so svojou Pohodou sú cenným artiklom, ktorý krajinu na kultúrnej mape posúva vpred. Niekedy sa zdá, že až míľovými krokmi.

 

Potom len mrzí, ten návrat do reality. Keď cestujete vypredaným ICečkom z Trenčína v 1. triede a pútač vám hlási, že vo vozni je WIFI zadarmo. Okrem toho, že zadarmo nie je, žiaľ, ani nefunguje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?