Slovenský dom v Moskve: chutilo nám, ale ...

Autor: Peter Verešpej | 5.5.2013 o 8:50 | (upravené 5.5.2013 o 9:35) Karma článku: 5,67 | Prečítané:  1490x

V stredu 1. mája som  bol s kamarátmi na prechádzke v centre Moskvy. Bolo celkom pekne, teplo a už vopred sme sa dohodli, že obed si dáme v reštaurácii Slovenského domu v Moskve.

Kedysi som tam jedával aj s kamarátmi pomerne často, bolo to niečo ako naša jedáleň. Ceny boli a ešte stále sú na moskovské pomery priaznivé. Pred pár rokmi, v čase môjho prvého pobytu v Moskve, mala reštaurácia jednu tendenciu - zmenšovať porcie a zhoršovať kvalitu. A tak som, sme chtiac či nechtiac presedlali na neďaleký Český dom, kde bolo v tom čase všetko. Slušnosť obsluhy, výborné jedlo a solídne ceny. To, čo slovenskému ekvivalentu chýbalo.

Teraz sme Slovenský dom skúsili opäť. Na vrátnici starý známy, na recepcii tiež. Žiadne zmeny, všetko ako kedysi. Na internete sme si našli menu a zdalo sa nám výrazne modifikované, niektoré jedla boli pridané a upravené, no jednoducho, pozitívne naladení sme sa hotovali dať si dobrý obed a ešte aj na území Slovenska (všetky objekty sú akoby územím Slovenska).

Jedlo bolo ozaj výborné, čerstvé a chutné, porcie dostatočné. To by bolo tak 5:0 pre reštauráciu. Ale, vždy máte nejaké ale, ak ide o niečo spojené so Slovenskom. Už je to ako otrepaná pešnička v rádiu, ale predsa. Obsluha zničila jasnú výhru pokrmov a otočila skóre na 5:10 v neprospech reštaurácie Slovenského domu v Moskve.

Čašníčka bola Ruska, po slovensky nevedela, ale na to sme si už na Slovenskom dome zvykli. Je logické, že miestna pracovná sila je lacnejšia, ako naša, ktorá by tu musela mať primeraný plat pre zahraničnú cestu a aj bezplatný byt, ak sa nemýlim. Ale to je fakt ekonomicky v poriadku, to nesúdim.

V reštaurácii boli obsadené dva stoly. Náš a ešte jeden. Rýchlosť obsluhy bola v poriadku, správanie nie. Keď sme si objednávali jedlá, samozrejme v ruštine, všetci traja  sme boli čašníčkou opravení, teda to, čo sme povedali, povedala viac rusky - trochu nemiestne, nie ? Rozumiem, že ako Slovák v Rusku zrejme nebudem mať stopercentný prízvuk, ale nemyslím si, že počas objednávania jedál je na mieste nás všetkých troch rad radom opraviť.

Jedlá prišli včas, chutné a dobré. To som už hovoril. Kamarát si dal ešte šúľance s makom, naša obsluha na ne, samozrejme zabudla. Čo už, veď sme boli až traja a ona obsluhovala iba náš stôl a to je niekedy fakt náročné.

Zlatý klinec programu prišiel v závere. Kamarát sa chcel rozprávať s hlavným čašníkom o možnostiach usporiadať večierok, tak sa jej slušne opýtal: "Možem sa vás niečo opýtať?" A jej reakcia bola: "hčoo?" v preklade z ruštiny, samozrejme.

Neviem, toto už vyvolalo aj úsmev na tvári a pripadali sme si ako v pivárni, teda, aj v pivárni je asi ten pri výčape na tom s vedením rozhovoru lepšie. Úsmev, slušnosť, akési poďakovanie za návštevu by sme hľadali márne.

Tak to chodí, aj to je asi dôvod, prečo sme sa tak dlho odhodlávali navštíviť opäť Slovenský dom. Lebo chutné jedlo meno reštaurácii samo neurobí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?