Dušanovi : tí obyčajní chlapci ako on

Autor: Peter Verešpej | 5.12.2012 o 20:02 | (upravené 5.12.2012 o 20:19) Karma článku: 7,99 | Prečítané:  333x

Ahoj Dušan, nečakal som, vážne, že tak skoro príde na to, že ti opäť budem písať. Vieš, píšem vtedy, keď je všetko OK a svet je menej ako gombička na kabáte zlatokopky alebo vtedy, keď ma tlačí topánka a vidím vo svete nejakú skrivodlivosť.

Poviem ti to tak : dnes je to kdesi v strede. Ani tak, ani tak. Ja sa mám fajn, neboj sa, žijem a prežívam, mám strechu nad hlavou, v okolí sa tlačí asi 12 - 15 miliónov ľudí každý deň, ale o tom nabudúce. Aj japončina je fajn, tie hieroglyfy sú pekné, logické a ešte kvôli nim neberiem žiane farma prostriedky.

No dobre, k veci, k veci : vieš, som študent. Hej, v Rusku, v Moskve. Sranda, čo ? A bývam na internáte, je to celkom fajn zmes ľudí, taká sladko - kyslá ako omáčka. Nikdy nevieš, čo sa prihodí. Minule mi zavolal jeden chlapec, Arťom z Ukrajiny,  že poď robiť preklady z/do slovenčiny a češtiny. Chápeš, ruble sa zídu, nebudeme si klamať. Tak som sa s ním stretol, minulý týždeň, rozprávali sme sa.

Bolo to zaujímavé a trochu mrazivé. Arťom šťuduje medzinárodné právo. Jeho mama mu našporila 12 tisíc eur na prvý rok štúdia. Teraz ochorela a potrebuje liečbu, otec je lekár, má aj mladších súrodencov. Býva u dedka, ten má tuším 95 a je to vojnový veterán. Príjem jeho rodiny je 250 eur mesačne. Rok štúdia stojí Arťoma spomenutých 12 tisíc eur. Pochopil si, však ? Dušan, vnímaš ?

Ten chlapec chce robiť preklady do desiatok jazykov, aby zarobil svojich 12 tisíc, plus, aby pomohol mame, ktorá potrebuje ďalších 5 tisíc a otcovi a súrodencom, a deduškovi, u ktorého býva a ... Potrebuje, prachy. Má bláznivé nápady a plány, jeho mozog beží celé dni na plné obrátky. Vieš, Dušanko, on to tlačí všetko pred sebou ako balvan.

Dušan, bolo by to vtipné a smutné, keby to nebola pravda. Neviem, koľko tento chlapec zarobí, ani neviem, koľko preloží a koľko bude mať prekladateľov.

Vieš Dušan, keby som aj nejaký slovenský text preložil - tie peniaze by som dal jemu. Lebo si potichu a s pokorou hovorím ako sa mám, koniec koncov, na tomto svete dobre!

Dušan, nepíš mi, viem, že to nemá cenu. Keď ťa ďalšia opustí, choď do Bystrice, za doktorom Horákom, ten ti pomôže ako vždy. Veď vieš. Alebo si opäť prečítaj tento list.

 

P.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?