Fanúšik a jeho fázy

Autor: Peter Verešpej | 16.5.2013 o 20:02 | (upravené 17.5.2013 o 18:52) Karma článku: 10,40 | Prečítané:  198x

Pozor! Nejedná sa o článok, kde by som chcel hodnotiť ktoréhokoľvek hráča, trénera, predvedenú hru, prehru - výhru alebo výkon rozhodcu. Budem sa výlučne venovať fázam, ktoré fanúšik prežíva počas zápasu.

Takže takto: počet osôb v mini analýze: 5, miesto analýzy: moskovský internát, zápas: Fínsko - Slovensko (4:3).

Stretávame sa, nezávisle na sebe pár minút pred začiatkom, či pár minút po začiatku zápasu. Stav je postupne, 1,2 a 3:0. Fanúšik sa správa znudene, odmerane, mužstvu (typicky) neverí. Pozitívnou črtou je, že mužstvo súpera pochváli, keďže hrá v daných momentoch úchvatne a náš tím prevyšuje na celej čiare.

Prestávka po prvej tretine. Zodpovedané rýchle otázky v súťaži a lamentovanie nad tým, koľko to televízii vynáša, keď ľudia vždy skoro trafia. Výsledkok je: vynáša, dôvod je nejasný.

Slováci dávajú gól. Impulzívnejšie povahy sa tešia, kričia a tľapkajú si. Koketuje sa s myšlienkou, že : veď otočíme. Prichádza druhý náš gól, kričia a tlieskajú všetci - zanietenejší aj rezervovanejší fanúšikovia.

S pribúdajúcim časom sa hra zdá ozaj lepšia, aj v očiach fanúšikov, ktorí majú tie najprísnejšie kritériá (všeobecný fakt, nevzťahuje sa na analyzovaných) a hranicať medzi milovaním a neznášaním hokejistov je veľmi krahká.

Puk tlačíme do brány očami, pri žrdkách skáčeme asi viac ako pri góloch. Mrzia, ale všetko nám vynahrádza vyrovnávajúci gól. Aj my fanúšikovia, v eufórii, pociťujeme psychickú prevahu, ktorá je na ľade. Nesmelo aj smelo hovoríme o rozhodujúcom góle, nespolehame sa na predĺženie či rozstrel v nájazdoch.

Fíni strieľajú víťazný gól. Fakt, že je víťazný si nepripúšťame. V závale boja, rovnako ako hokejisti, veríme. Postupom času sa tlačíme stále viac a viac k obrazovke, to, že puk hádžeme rukami do brány je samozrejmosťou.

Rátame minúty a potom sekundy, stále veríme a čakáme gól, lebo vieme, že na to dnes máme. Fínov, už začíname pomaly neznášať, nadávame im, máme "v láske" aj rozhodcu, keďže každý dotyk s našim hokejistom je už jasný faul.

Zmierujeme sa kdesi medzi 10 s pred koncom, keď nevieme vystreliť a odchodom z izby, kde sme sa pozerali na zápas. Zdá sa, že nie sme zatrpknutí, ani na prehru a vôbec nie na hráčov. Výsledkom je, že hokej nás dokázal stmeliť, Slovákov ďaleko v Moskve dokopy, aspoň na pár minút a hokejisti hrou vyvolali emócie a aj patričnú vášeň.

Škoda len, že sa v sobotu nemôžeme takto podobne, či vo väčšom merítku, zísť opäť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?